Conference program

Wednesday, October 4, 2017
1:30 – 4:30 pm
SIGITE Executive Committee Meeting Room: Morgan
4:30 – 5:30 pm
Early Bird Conference Registration Room: 2nd Floor Lobby
6:00 – 9:00 pm
Rochester Excursion (by registration only) Location: Genesee Brew House
Thursday, October 5, 2017
8:00 – 11:00 am
Conference Registration Room: 2nd Floor Lobby
8:00 – 11:00 am
IT Chairs’ Meeting (by registration only) Room: TBA
9:00 – 11:00 am
Oracle Workshop (by registration only)

Join the Oracle Academy team and explore the many benefits available to teachers through free membership to Oracle Academy. In our session we will demonstrate the benefits available through the Oracle Academy program from Short Byte curriculum in Java, Database and Robotic Programming designed for younger learners making their first steps into programming, to comprehensive curriculum in java programming, database development, application development and big data. Explore and get hands on in mini workshops with free Oracle Academy curriculum designed by educators for educators. Discuss with Oracle Academy and fellow educators how to use these free resources in your classroom. Registrants should bring their laptops to participate.

Room: Morgan
9:00 – 11:00 am
Turing’s Craft Workshop (by registration only)

Setting Up and Grading Homework Programs using CodeLab’s Automated Testing System

CodeLab is an online, automated, interactive learning tool for students in programming courses. The CodeLab service provides hundreds of very short, focused coding exercises that help students gain mastery over the syntax, semantics and common usage patterns of language constructs and programming ideas. Code submissions for each exercise are automatically checked for correctness and students are provided with relevant hints in case of incorrect code.

Faculty using this service for their classes have, for years, been able to add their own programming homeworks making use of the CodeLab engine.

Now, an improved interface, enhanced exercise-creation facility, and a newly introduced instructor-oriented assignment approval subsystem, make it easier than ever for instructors to build, assign, and optionally review any programming assignment. Instructors can now specify exercises — from a fragment of code to full programs that involve both interactive and file i/o — add them to their customizable CodeLab course, assign due dates, request a code review prior to accepting a student’s checked submission (if so desired), and check progress at all stages with graphical and spreadsheet-compatible rosters.

This workshop completely illustrates the process of creating homeworks. Each participant will leave with a usable CodeLab containing model homework programs and at least one homework program that she or he has constructed during the workshop. Participants should bring one or two favorite assignments the workshop.

Room: Christa
11:00 am – 12:15 pm
Lunch on your own A flyer with suggested restaurants will be available
12:15 – 1:45 pm
Opening session Room: GRAND ABC
  • Welcome remarks: Stephen J. Zilora
  • Welcome Remarks: Vicki Hanson, ACM President
  • Best paper awards: Dan Bogaard & Tom Ayers
  • Supporter introductions: Hollis Greenberg & Bryan Goda
  • Keynote: Steve Shapiro, co-founder of Token and Digsby
2:00 – 5:00 pm
Exhibitor Showcase and Networking Room: REGENCY FOYER
Session A B C
1:45 – 3:15 pm Conference: SIGITE
Chair:
Barry Lunt
Room: REGENCY A
Conference: SIGITE
Chair:
Meng Han
Room: REGENCY B
Conference: RIIT
Chair:
Michael Stinson
Room: REGENCY C
Session 1
Paper: A Holistic Capstone Experience: Beyond Technical Ability Andrew Scott (Western Carolina University), William Kreahling (WCU), Mark Holliday (WCU), Scott Barlowe (WCU)
Paper: Engaged IT Experience Course to Enable the Future Workforce Rajesh Prasad (Saint Anselm College), Carol Traynor (SAC), Adam Albina (SAC)
Paper: Predicting Academic Success Based on Learning Material Usage Petri Ihantola (Tampere University of Technology), Juho Leinonen (University of Helsinki), Leo Leppänen (UH), Arto Hellas (UH)
Panel: Exploring the Landscape of Data Science Deborah Boisvert (UMass Boston)
Paper: Identifying Grey Sheep Users By Distribution of User Similarities In Collaborative Filtering Yong Zheng (Illinois Institute of Technology), Mili Singh (IIT), Mayur Agnani (IIT)
Paper: The Extension and Implementation of the Autonomous Movement Framework Théo Rivière (Illinois Institute of Technology), Héctor Gutiérrez Ayala (IIT), Jeremy Hajek (IIT)
Paper: Usability of “Fatchum”: A Mobile Application Dish Recommender System Rex Bringula (University of the East), Zane Cruz (UE), Janmel Alpay (UE), Joshua Depeno (UE), Joyce Altabirano (UE)
3:15 – 3:30 pm
Break Room: REGENCY A
3:30 – 5:00 pm Conference: SIGITE
Chair:
Bill Paterson
Room: REGENCY A
Conference: SIGITE
Chair:
Sam Chung
Room: RECENCY B
Conference: RIIT
Chair:
David Kerven
Room: REGENCY C
Session 2
Paper: Educational Approach to Cyber Foundations in an Undergraduate Core Program Jason Hussey (United States Military Academy), Jacob Shaha (USMA)
Paper: Starships and Cybersecurity: Teaching Security Concepts through Immersive Gaming Experiences Dale Rowe (Brigham Young University), CJ Cornel (BYU)
Paper: Information Technology as a Cyber Science Rajendra Raj (Rochester Institute of Technology), Joseph Ekstrom (Brigham Young University), Allen Parrish (United States Naval Academy), Edward Sobiesk (USMA)
Panel: The Roles of IT Education in IoT and Data Analytics Tae Oh (Rochester Institute of Technology), Erik Golen (RIT), Qi Yu (RIT), Jai Kang (RIT)
Paper: Indexing Architecture for File Extraction from Network Traffic Pei-Ting Lee (Purdue University), Baijian Yang (PU)
Paper: Information Privacy of Cyber Transportation System: Opportunities and Challenges Meng Han (Kennesaw State University), Lei Li (KSU)
Paper: Monitoring Multicopters Energy Consumption Ilenia Fronza (Free University of Bolzano), Nabil El Ioini (FUB), Luis Corral (ITESM / UAQ), Matthias Moroder (FlyingBasket), Moritz Moroder (FlyingBasket)
6:00 pm – 8:00 pm
Conference Reception Location: RIT

 

Friday, October 6, 2017
7:00 – 8:00 am
Continental Breakfast Room: GRAND ABC
7:00 – 11:00 am
Conference Registration Room: 2nd Floor Lobby
Session A B C
8:15 – 9:45 am Conference: SIGITE
Chair:
Deborah Boisvert
Room: REGENCY A
Conference: SIGITE
Chair:
Karen Patten
Room: REGENCY B
Conference: SIGITE
Chair:
Rick Lee Homkes
Room: REGENCY C
Session 3
Paper: Try-CybSI : An Extensible Cybersecurity Learning and Demonstration Platform Rajesh Kalyanam (Purdue University), Baijian Yang (PU)

Paper: Using Capture-the-Flag to Enhance the Effectiveness of Cybersecurity Education Kees Leune (Adelphi University), Salvatore Petrilli (AU)
Paper: EZSetup: A Novel Tool for Cybersecurity Practices Utilizing Cloud Resources Yanyan Li (University of Arkansas at Little Rock), Dung Nguyen (ULAR), Mengjun Xie (ULAR)
Panel: Reimagining and Refining Campus Cultures: Promoting an Inclusive Learning Environment at RIT Margaret Bailey (Rochester Institute of Technology), Linda Manning (University of Ottawa), Betsy Dell (RIT), Carol Marchetti (RIT), Maureen Valentine (RIT)
Lightning Talk: Shaping a Wearable and Ubiquitous Computing Curriculum Bryan French (Rochester Institute of Technology), Daniel Bogaard (RIT), Stephen Zilora (RIT)
Lightning Talk: Undergraduate Academic Dishonesty: What Students Really Think is “Bad” Behavior Hollis Greenberg (Wentworth Inst of Technology)
Lightning Talk: Object-Oriented Programming with DevOps Sam Chung (Southern Illinois University Carbondale)
Lightning Talk: MySecurityLab: A Generic Tool for Self-paced Learning of Security Controls Amos Olagunju (St Cloud State University)
Lightning Talk: Reflections on curriculating a South African Information Technology degree Reinhardt Botha (Nelson Mandela Metropolitan University), Russ McMahon (University of Cincinnati)
Lightning Talk: A Comparison amongst Face-to-Face, Hybrid, and Partially Online Course Involving a First Database Course to the Subsequent Database Course Russell McMahon (University of Cincinnati)
Lightning Talk: A LinkedIn Analysis of IT Students and Alumni Ye Diana Wang (George Mason University)
Lightning Talk: Using a Game to Teach About Phishing Jinghua Zhang (Winston-Salem State University), PATRICKSON WEANQUOI (WSSU), JARIS JOHNSON (WSSU)
9:45 – 10:10 am
Break
10:10 – 10:30 am
Sponsor Spotlight: Oracle Room: Morgan
10:30 am – 12:00 pm Conference: SIGITE
Chair:
Russell McMahon
Room: REGENCY A
Conference: SIGITE
Chair:
Hollis Greenberg
Room: REGENCY B
Conference: SIGITE
Chair:
Amos Olagunju
Room: REGENCY C
Session 4
Paper: Creating Economy Active Learning Classrooms for IT Students Jesse Eickholt (Central Michigan University), Quentrese Cole (CMU), Matthew Johnson (CMU), Jesse Eickholt (CMU)
Paper: Enhancing Human-Computer Interaction and User Experience Education through a Hybrid Approach to Experiential Learning s Andrew Talone (University of Central Florida), Prateek Basavaraj (UCF), Pamela Wisniewski (UCF)
Paper: Evolutionary Curriculum Reconstruction – Process Model and Information System Development Vangel Ajanovski (Saints Cyril and Methodius University)
Panel: IT2017 Report: Putting It to Work Svetlana peltsverger (Kennesaw State University), Mihaela Sabin (University of New Hampshire Manchester), Bill Paterson (Mount Royal University Calgary), Ming Zhang (Peking University), Hala Alrumaih (Saud Islamic University)
Paper: Teaching Network Administration in the Era of Virtualization: A Layered Approach Yang Wang,Thomas Blum, Margaret McCoey
Paper: Cybersecurity Should be Taught Top-Down and Case-Driven Yang Wang (La Salle University), Thomas Blum (LSU), Margaret McCoey (LSU)
Paper: The Impact of Virtualized Technology on Undergraduate Computer Networking Education John Chamberlin (United States Military Academy), Jason Hussey (USMA), Benjamin Klimkowski (USMA), William Moody (USMA), Christopher Morrell (USMA)
12:00 – 1:30 pm
Lunch Room: GRAND ABC
1:30 – 2:15 pm
Poster Session Room: Morgan

Poster: Climate Change: Relationships to CO2 Emission and Locations Mandar Kadam (Illinois Institute of Technology), Nisha Kanoo (IIT), Yong Zheng (IIT)
Poster: Speed Up PhD Completion: a Case Study in Curriculum Changes Tsun Chow (Capella University)
Poster: DStBlocks: Visual Programming for Data Structures Daniel F. Almanza (Universidad El Bosque), Manuel F. Del Toro (Universidad El Bosque), Ricardo A. Urrego (Universidad El Bosque), Pedro G. Feijoo (Universidad El Bosque), Fernando De la Rosa (Universidad de los Andes)
Poster: BOCHICA: Educational Technologies for Water Care Nestor I. Bernal (Universidad El Bosque), Luis F. Castillo (Universidad El Bosque), Jesus A. Henriquez (Universidad El Bosque), Pedro G. Feijoo (Universidad El Bosque), Maria C. Ramirez (Universidad de los Andes), Edier E. Espinosa (Universidad de los Andes)
Poster: Computer-Related Cartoons and Humor and Its Historical Transition Russell McMahon (University of Cincinnati)
Poster: The Evolution of the Master of Science in Information Technology Curriculum Based on a Data-Driven 360 Degree Review Lei Li (Kennesaw State University), Svetlana Peltsverger (KSU), Rebecca Rutherfoord (KSU)
Poster: Motivating Students through Peer-Formulated Assignments in CS Experimental Courses Xin Zhang (National University of Defense Technology), Jinfeng Huang (NUDT), Libo Huang (NUDT), Zhiying Wang (NUDT)
Poster: Improving the Pipeline: Modules for an After-School Program for Preparing Information Assurance and Cyber Defense Professionals Sandra Gorka (Penn College of Technology), Alicia McNett (PCT), Jacob Miller (PCT), Bradley Webb (PCT)
Poster: Digital Humanities: Practicum for the Future Diane Shichtman (SUNY Empire State College), Cindy Conaway (ESC)
Poster: Analysis and Impact of IoT Malware Tae Oh (Rochester Institute of Technology), Joel Margolis (RIT), Suyash Jadhav (RIT), Jaehoon Jeong (Sungkyunkwan University), Young Oh (Electronics and Telecommunications Research I), Jeong Kim (Electronics and Telecommunications Research I)
Poster: Impact of Peer Instruction and Instructional Scaffolding on a Programming Course Debzani Deb (Winston-Salem State University)
2:15 – 2:45 pm
Break
2:45 – 3:05 pm
Sponsor Spotlight: Turing’s Craft Room: Christa
3:15 – 4:45 pm Conference: SIGITE
Chair:
Richard Helps
Room: REGENCY A
Conference: SIGITE
Chair:
Christopher Kadlec
Room: REGENCY B
Conference: SIGITE
Chair:
Art Gowan
Room: REGENCY C
Session 5
Paper: Teaching Responsive Web Design to Novice Learners Karen H. Jin (University of New Hampshire)
Paper: Do It Again: Learning Complex Coding Through Repetition Michael Jonas (UNH)
Paper: On the Likes and Dislikes of YouTube’s Educational Videos Fatma Mohammad (Khalifa University), Abdulhadi Shoufan (KU), Fatma Mohamed (KU)
Panel: Rebooting Information Techonolgy Programs Rajendra Raj (Rochester Institute of Technology), Jim Leone (RIT), Allen Parrish (United States Naval Academy), Mihaela Sabin (University of New Hampshire Manchester)
Paper: Teaching IoT (Internet of Things) Analytics Jai Kang, Qi Yu, Erik Golen
Paper: Exploration of Text Analytic Tooling on Classwork to Support Students’ Learning in Information Technology Anna Shaverdian (Sacramento State University), Madhuri Jujare (San Jose State University)
Paper: Database Query Analyzer (DBQA) – A Data-Oriented SQL Clause Visualization Tool Ryan Hardt (University of Wisconsin-EauClaire), Esther Gutzmer (UWEC)
5:00 pm – 6:30 pm
Community College Reception sponsored by the Golisano College of Computing & Information Sciences @ RIT and the Committee for Computing Education in Community Colleges (CCECC) Room: Christa

 

Saturday, October 7, 2017
8:00 – 9:00 am
Continental Breakfast Room: GRAND ABC
Session A B C
9:00 – 10:45 am Conference: SIGITE
Chair:
Lawrence Hill
Room: REGENCY A
Conference: SIGITE
Room: REGENCY C
Session 6
Paper: The Effect of a Computing-focused Linked-courses Learning Community on Minority and Female Students Amber Settle (DePaul University), James Doyle (DPU), Theresa Steinbach (DPU)
Paper: M-CAFE 2.0 : A Scalable Platform with Comparative Plots and Topic Tagging for Ongoing Course Feedback Mo Zhou (University of California, Berkeley), Mo Zhou (UCB), Sanjay Krishnan (UCB), Jay Patel (UCB), Brandie Nonnecke (UCB), Camille Crittenden (UCB), Ken Goldberg (UCB)
Lightning Talk: EXPLORING THE USE OF SYNCHRONOUS VIDEO-BASED BREAKOUT ROOMS Jeff Saltz (Syracuse University)
Lightning Talk: Improving the Pipeline: After-School Program for Preparing Information Assurance and Cyber Defense Professionals Sandra Gorka (Penn College of Technology), Alicia McNett (PCT), Jacob Miller (PCT), Bradley Webb (PCT)
Workshop – Improv for Geeks Russ McMahon (University of Cincinnati), Joe DiSalvo (UC), Beka Michel (UC)
10:45 am – 11:00 pm
Closing session Room: GRAND ABC
11:00 – 1:00 pm
Conference post-mortem/planning for Executive and Conference Committees Room: Morgan